ŘÍJEN A LISTOPAD 2020

Podzim 2020 v Univerzitce se nesl v lehce omezeném duchu v souvislosti se stále trvajícími vládními opatřeními ohledně aktuální epidemiologické situace. Omezeny zůstávají externí výjezdové akce (výukové programy v terénu, externí pracoviště, divadla, muzea, solná jeskyně apod.), výukový program a denní harmonogram však zůstává stále beze změny a plníme všechny výukové a výchovné cíle dle námi vypracovaného ročního plánu.

Externí výukové a zážitkové akce se sice nemohou uskutečnit, využíváme však maximálně naši zahradu, která se stává laboratoří, pracovnou, relaxační místností a hřištěm plným smíchu a zábavy!

TERÉNNÍ STŘEDY trávíme z bezpečnostních důvodů pouze v blízkosti školky a vyhýbáme se hromadné dopravě!

výchovný a výukový program

Všechny denní činnosti v Univerzitce vychází z týdenních tematických plánů a tvoří tak komplexní celek rozvíjející předškolní dítě. Každá aktivita, hra nebo situace je motivována daným týdenním tématem. Dětem jsou tak informace a znalosti předávány uceleně, zábavně a s nulovým pocitem učení se. Děti v Univerzitce si vše osvojují přirozeně, pomocí hry a se stále rostoucí chutí dále pracovat na něčem novém.

TEMATICKÉ TÝDENNÍ BLOKY ŘÍJNA A LISTOPADU:

Proměny počasí, Podzim v les, Zimní spáči, Ptačí kamarádi, Čím budu, až vyrostu, Zima klepe na dveře, Orientace v čase

individuální diagnostika

V Univerzitce i v letošním školním roce probíhá pravidelná DIAGNOSTIKA! Každý měsíc pomocí her a zajímavých úkolů zjišťujeme, jak jsou na tom děti např. v oblasti sluchové, řečové, zrakové, matematické apod. Vše písemně zaznamenáváme a diagnostické archy vkládáme dětem do jejich osobních PORTFOLIÍ.

medouškovo divadélko v univerzitce

V úterý 6. 10. 2020 navštívilo Univerzitku Medouškovo divadélko s loutkovým představením Míček Flíček.

divadlo šumafuk v univerzitce

V pondělí 12. 10. 2020 jsme si do školky pozvali vynikající Divadlo Šumafuk s hudební pohádkou O ukradených nosech!

říjnová oslava narozenin

V úterý 13. 10. 2020 jsme oslavili narozeniny našich říjnových dětí! Ve školce jsme měli party s balonky, dortem a tancem! Oslavěnkyním ještě jednou přejeme vše nejlepší!

švestkobraní v univerzitce

Letos jsme museli, stejně jako mnoho jiných společných akcí s rodiči, zrušit také naši tradiční PODZIMNÍ SLAVNOST. Pro letošní rok jsme zvolili téma ŠVESTKOVÉ. Zcela vynechat jsme však tento vrchol podzimu nechtěli, proto jsme si takovou malou slavnost uspořádali ve čtvrtek 15. 10. 2020 alespoň s dětmi ve školce.

Jak vypadaly minulé ročníky Podzimní slavnosti se můžete podívat ve článcích zde: 2019, 2018, 2017, 2016, 2015.

podzimní MEDOušek v univerzitce podruhé

V pondělí 26. 10. 2020 jsme se opět těšili z představení MEDOUŠKOVA DIVADÉLKA! Loutky za námi tentokrát přijely s představením Pohádky skřítka Podzimníčka!

netradiční třídní schůzky v univerzitce

Už šestým rokem v naší školce probíhají Netradiční třídní schůzky! Jde o námi vytvořenou akci, kdy na rodiče a děti čeká v budově Univerzitky několik stanovišť, které obsahují úkoly rozvíjející předmatematické, řečové, sluchové, zrakové a jiné dovednosti. Dále např. úkoly pro upevnění pravolevé orientace či rozpoznání barev nebo geometrických tvarů.

Rodiče se tak sami přesvědčí, co jejich dítě dokonale ovládá a na čem je popř. třeba doma zapracovat.

Tyto schůzky jsou netradiční proto, že si s rodiči jen nesedneme a nerozebíráme, kde mají děti mezery a co ovládají dokonale. O všem se přesvědčí sami. Některé děti např. udrží pozornost kratší dobu, než jiné. Ničemu to nevadí, každý jsme jiný, jde jen o uvědomění si situace. Některé děti si stále např. pletou strany, proto je potřeba pravolevou orientaci opakovat i doma.
Na Netradičních třídních schůzkách jde o tzv. aha efekt, tedy uvědomění si dané situace pro rodiče.

Naše letošní NETRADIČNÍ TŘÍDNÍ SCHŮZKY z důvodu epidemiologické situace však proběhly ve středu 28. 10. 2020 v Univerzitce netradičně ONLINE!

Využili jsme svátečního volného dne, kdy se rodiče a děti mohli připojit z pohodlí domova a společně tak plnit úkoly pod vedením paní učitelek.

Jednalo se o podobné typy úkolů, které všechny děti čekají u zápisu do prvních tříd!

Děkujeme ještě jednou všem za účast a v červnu se těšíme znova na (snad už ne online) viděnou při plnění úkolů, které čekají všechny děti při zápisu do prvních tříd!

halloween v univerzitce

V pátek 30. 10. 2020 jsme v Univerzitce oslavili Halloween! Na děti, které přišly už ráno do školky ve strašidelných kostýmech, čekala během dne spousta zábavy! Dlabali jsme dýni, pletli pavučinu přátelství, plnili jsme různé úkoly a další. Jako každý rok jsme si i letos akci pořádně užili!

lipka v univerzitce

V středu 4. 11. 2020 jsme ve školce přivítali dlouho plánovanou návštěvu externího výukového programu od Lipky. Protože necestujeme z důvodu epidemiologické situace veřejnou dopravou, přijeli pracovníci s výukovým programem poprvé za námi přímo do školky!

Když nemůže školka na Lipku, přijede Lipka do Univerzitky!

Program Večerníček na výletě probíhal částečně na zahradě školky. Druhou polovinu společně stráveného času pracovali instruktoři s dětmi v budově školky.

listopadová oslava narozenin

Ve čtvrtek 19. 11. 2020 jsme v Univerzitce oslavili narozeniny našich listopadových dětí! Rodiče oslavenců domluvili pro děti program navíc v podobě malování na obličej! Tímto jim ještě jednou děkujeme za organizaci a oslavencům přejeme všechno nejlepší!

vánoční focení

Ve čtvrtek 26. 11. 2020 se v naší školce uskutečnilo vánoční focení s ateliérem Foto Jursa.

Více fotek z dění v Univerzitce v měsíci září naleznete na našem Facebooku, rodiče potom stovky dalších záznamů v soukromé fotogalerii (více info ve školce).

, , , , ,

Související články