ČERVEN 2023 v Univerzitce

Měsíc červen je v Univerzitce vždy VRCHOLEM CELÉ UPLNYULÉ ŠKOLNÍ SEZÓNY!

Kromě výukových tematických bloků, které naše děti přirozeně a pomocí hry a motivace rozvíjí v oblasti rozumové, sluchové, řečové, hudební, výtvarné, dramatické, pohybové a další, máme na programu opět i mnoho ZAJÍMAVÝCH AKCÍ!

Naše děti si v červnu užily CANISTERAPII, SOLNOU JESKYNI, návštěvy DIVADEL, OSLAVU NAROZENIN, poslední NÁVŠTĚVU KNIHOVNY v letošním školním roce, externí VÝUKOVÉ PROGRAMY, terénní výuky v rámci TERNNÍCH STŘED a mnoho dalšího.

V závěrečném školním měsíci v Univerzitce je však vždy tou největší akcí LETNÍ SLAVNOST s dětským představením a především LOUČENÍ S PŘEDŠKOLÁKY! Druhou velkou bombou v červnu je čtyřdenní ŠKOLKA V PŘÍRODĚ ve Vizovicích, kam jsme letos zamířili už poosmé!

VÝUKOVÁ TÉMATA V ČERVNU

V měsíci červnu 2023 byly všechny výukové a výchovné činnosti motivovány do následujících týdenních tematických bloků:

  1. CO SE DĚJE U RYBNÍKA
  2. DÁVEJ POZOR
  3. ČTYŘI ŽIVLY SVĚTA
  4. LETNÍ DOVÁDĚNÍ

TÝDEN V UNIVERZITCE vychází z námi vypracovaného ročního plánu a nese své SAMOSTATNÉ VÝUKOVÉ TÉMA. Všechny činnosti jsou následně danému tématu přizpůsobovány, vše je dětem předáváno POMOCÍ MOTIVACE a HRY. Seznam výukových témat na celý rok naleznou rodiče na nástěnce v šatně Univerzitky.

DEN DĚTÍ V UNIVERZITCE

Ve čtvrtek 1. 6. 2023 jsme pro naše děti připravili překvapení k mezinárodnímu DNI DĚTÍ! Naše školkovská zahrada se proměnila ve venkovní hernu se SKÁKACÍM HRADEM, BUBLINKAMI a sladkými dobrotami! Užili jsme si dopoledne plné her, smíchu, legrace! Na programu byla také DISKOTÉKA! Děti si odnesly spoustu zážitků a malý dárek!

NETRADIČNÍ TŘÍDNÍ SCHŮZKY

V úterý 6. 6. 2023 proběhly v Univerzitce srovnávací Netradiční třídní schůzky!

Netradiční třídní schůzky proběhly už na začátku školního roku, nyní šlo o srovnání pokroku na jednotlivých stanovištích. Každý rodič dostal arch se zadáním úkolů a prošel si se svými dětmi stanoviště po celé školce, kde všichni společně s dětmi plnili úkoly matematické, řečové, sluchové atd.

Tyto schůzky jsou netradiční proto, že si s rodiči jen nesedneme a nerozebíráme, kde mají děti mezery a co ovládají dokonale. O všem jste se rodiče přesvědčí sami. Některé děti např. udrží kratší pozornost, než jiné. Ničemu to nevadí, každý jsme jiný, jde jen o uvědomění si situace. Některé děti si stále např. pletou strany, proto je potřeba pravolevou orientaci opakovat i doma.

Na Netradičních třídních schůzkách jde o tvz. aha efekt, tedy uvědomění si dané situace. Sami rodiče se přesvědčili, že např. ovoce a zeleninu považují doma jako samozřejmost, děti to však zažité nemají a je vhodné si to občas umět rozdělovat.

Pro nás, učitele v Univerzitce, jsou také tyto schůzky obrovským přínosem, protože sledujeme chování dětí za doprovodu rodičů, pozorujeme vás společně během řešení různých situací a tím si obohacujeme osobní diagnostiku každého dítěte.

Úkoly byly voleny různorodě, některé byly náročnější, jiné méně (mladší děti zvládají jiné operace než starší, nelze tedy porovnávat). Není cílem splnit všechny úkoly, ale sledovat postup, kdy na prvních třídních schůzkách dítě úkol nezvládá a na třetích už jej dokonale ovládá. Proto si vše rodiče zaznamenávají do archu a mohou potom sledovat pokrok.

Jedná se o stejné typy úkolů. které na všechny děti čekají u zápisu do prvních tříd!

HUDEBNÍ BESÍDKA V UNIVERZITCE

Ve stejný den, kdy jsme si pozvali naše rodiče a děti do školky na Netradiční třídní schůzky, jsme uspořádali i HUDEBNÍ BESÍDKU! Jednalo se spíše o ukázkovou hodinu INDIVIDUÁLNÍ HRY NA HUDEBNÍ NÁSTROJ! Rodiče tam mohli vidět, jak paní učitelka s dětmi během hry na nástroj pracuje, jak obecně výuka probíhá a jaké pokroky děti udělaly!

OSLAVA NAROZENIN

V pondělí 11. 6. 2023 proběhla v Univerzitce ČERVNOVÁ OSLAVA NEROZENIN! Užili jsme si zahradní párty a ochutnali báječný dort! Oslavencům přejeme ještě jednou všechno nejlepší!

NOVÉ ZVÍŘECÍ KAMARÁDKY V UNIVERZITCE

V červnu jsme dostali od jednoho z našich dětí velký dárek! Do našeho malého jezírka jsme obdrželi DVE RYBIČKY! Děti je hned pojmenovaly KAČENKA a RŮŽENKA a společně s paní učitelkami se o ně starají!

V Univerzitce tak máme už dvě rybičky a jednoho králíka!

LETNÍ SLAVNOST 2023 v Univerzitce

V úterý 13. 6. 2023 se v Univerzitce uskutečnila OSMÁ LETNÍ SLAVNOST!!! Akce, která je vždy vrcholem uplynulého školního roku!

Letos jsme se loučili s PĚTI PŘEDŠKOLÁKY, kteří odchází do prvních tříd! Opět nechyběly slzy dojetí a smutku z loučení. Mnohé z těchto dětí u nás nastupovaly jako tříleté a staly se tak obrovskou součástí našich životů! Stejně tak jsme také na ně všichni pyšní, jak dalekou u nás ušly cestu, jak „dospěly“ a jak jsou připraveni na nástup do základních škol i do života samotného!

Letošním tématem slavnosti byl VESMÍR! Tomu také odpovídalo i vstupní vystoupení všech dětí.

Po společném programu a po rozloučení s předškoláky následovala volná zábava a zahradní párty!

Rodiče i děti si užívali představení KLAUNŮ a rodiny předškoláků se tradičně vyfotily na památku.

Letní atmosféru doplňovalo i grilování, ochutnávání dalších letních dobrot např. v podobě zmrzliny nebo melounu. Rodiče se kromě nealka osvěžili i alkoholickými nápoji a atmosféra byla prostě super! 🙂

Na videoukázku z LETNÍ SLAVNOSTI se podívejte ZDE.

Více fotek naleznete ZDE.

No tak ahoj, školko naše, my tu rádi pobyli, bude se nám brzy hodit co jsme se tu učili.

Vyrostli jsme, loučíme se, musíme dál do světa, čeká na nás celý život, celá naše planeta!

SCREENING ZRAKU

V úterý 13. 6.2023 proběhl v Univerzitce pravidelný screening zraku! Paní optometristka všem přihlášeným dětem provede základní screening, během kterého odhalí případné oční vady. Následně předá výslednou zprávu rodičům, kteří dále postupují dle doporučení a sami navštíví očního lékaře s danou vadou, který přístroj ve školce odhalil.

OTEVŘENÁ ZAHRADA

Ve středu 13. 6. 2023 jsme se v rámci TERÉNNÍ STŘEDY zúčastnili výukového programu ČAROVNÉ BYLINKY v OTEVŘENÉ ZAHRADĚ!

NOČNÍ UNIVERZITKOVÁNÍ

V pátek 16. 6. 2023 proběhlo ČERVNOVÉ NOČNÍ UNIVERZITKOVÁNÍ!

Na přihlášené děti čekal VEČER V TEXASU!

Každý měsíc čeká naše děti noční přespání ve školce! Páteční večer, kdy se akce uskutečňuje, je plný zábavy a dobrodružství! Vždy je vše motivováno do jednoho tematického celku, ze kterého vychází všechny plánované činnosti.

Rodiče tak mají čas pro sebe nebo naopak vyrazí na návštěvu k přátelům a jako vždy vědí, že se jejich děti ve školce opět dobře baví!

CANISTERAPIE

V pondělí 19. 6. 2023 proběhla v Univerzitce poslední canisterapie letošního školního roku! Děkujeme moc našim skvělým lektorům a jejich pejskům, že za námi jezdi až z Břeclavi a těšíme se na viděnou opět od září!

ŠKOLKA V PŘÍRODĚ 2023

V termínu 20. 6. – 23. 6. 2023 se uskutečnila už OSMÁ ŠKOLKA V PŘÍRODĚ!

Tradičně jsme se opět vydali do rekreačního areálu REVIKA kousek od Zlína, kde jsme strávili čtyři dny nadupaného programu!

Letošní téma Školky v přírodě bylo ČTYŘI ŽIVLY SVĚTA!

Na programu byly sportovní hry, výtvarné chvilky, hudební a dramatické části a mnoho dalšího! Vše motivované OHNĚM, VODOU, VZDUCHEM A ZEMÍ! Každý den byl motivovaný jedním živlem a každý den se všechny činnosti odehrávalo v tomto tematickém duchu!

V pátek odpoledne si pro děti přijeli rodiče a čekalo je společné odpoledne s lekcí MUZIKOERAPIE A ARTETERAPIE!

Opět to byla pecka a těšíme se na příští rok! 🙂

Celé video naleznete ZDE.

Více fotek ze Školky v přírodě uvidíte ZDE.

TERÉNNÍ STŘEDA

Ve středu 28. 6. 2023 jsme strávili celé dopoledne ve Schreberových zahrádkách v rámci TERÉNNÍ STŘEDY!

Každou středu vyrážíme pravidelně na dopolední výukový program mimo školku!

Proč? Abychom neseděli celý den ve školce! Aby byl výukový program pestrý pro děti i pro paní učitelky! Abychom ukázali našim dětem, že výuku a hry jde realizovat i mimo školku! Abychom byli ještě více na čerstvém vzduchu! Abychom poznávali Brno!

Navštěvujeme muzea, galerie, výstavy. Výukový program probíhá v parcích, v lese, na loukách.

Poznáváme zajímavá místa a budovy, jako např. Hrad Špilberk, Mariánské údolí, Oboru Holedná apod.

Terénní výuka nám mimo výše zmíněné také pomáhá s otužováním, se správným tělesným pohybem a především si dětí osvojují pravidla správného oblékání za každého počasí!

Více fotek z dění ve školce v měsíci ČERVNU 2022 naleznete na našem FACEBOOKU.

Související články