Ve čtvrtek 9. 6. 2016 se Univerzitka vydala na dopolední výlet do Planetária města Brna.

V 9.00 hod. nás čekal program Polaris spojený s prohlídkou noční oblohy.

Pokud žijete celý život v krajinách, kde denní světlo působí nepřetržitě půl roku – a co hůř, půl roku je zase nesnesitelná černočerná tma – začnou vás logicky napadat otázky, proč tomu tak vlastně je. I když jste třeba jen malý tučňák nebo lehce popletený lední medvěd… Právě tato dvě zvířátka jsou hlavními hrdiny zábavně-naučného představení, které má premiéru v digitáriu Hvězdárny a planetária Brno.

Nejmladším divákům se tentokrát představí tučňák James a lední medvěd Vladimír. Jejich setkání se přitom ukáže být osudovým – nejen že se z nich rychle stanou nerozluční kamarádi, ale navíc spojí své osobité génie a vytvoří prvotřídní vědecký tým.

Precizní a houževnatý James a zmatený, zato však velice nápaditý Vladimir si totiž vezmou do hlavy, že přijdou na kloub složitým záhadám. Co jsou zač ty podivné hvězdy na obloze a jak to na nich vypadá? Proč se střídají roční doby? A konečně, co skutečně stojí za tajemstvím polární noci?

Jak oba vědátoři správně odhalí, za odpověďmi je třeba proniknout do vesmíru. Nejdříve si postaví důmyslné iglú, které jim poslouží jako ledová hvězdárna. Poté využijí vyřazenou ponorku a zkonstruují pravou vesmírnou loď. Podniknou cestu kolem Země a vzápětí navštíví také jiné planety naší Sluneční soustavy.

Vladimir a James si vychutnají stav beztíže a zažijí okamžiky hrůzy při riskantním průletu Saturnovými prstenci. Vše ale dobře dopadne – oba kamarádi se vrátí domů bez úhony a navíc již budou znát odpovědi na všechny svoje otázky. Stejně jako diváci jejich bláznivého dobrodružství…

Představení Polaris je vhodné pro děti, které ještě navštěvují mateřské školy nebo první stupeň základních škol. Dobrou zábavu umocňuje skvělý dabing, který obstarali známí herci Richard Genzer a Michal Suchánek. A aby toho nebylo málo, součástí představení je také prohlídka hvězdné oblohy. Malí diváci poznají nejjasnější hvězdy a nejnápadnější souhvězdí – především ta zvířátková!

Související články